Biserica Mănăstirii Șoldana

Publicat

Biserica este o construcţie în formă de navă, din zid de cărămidă de mână, pe fundaţie de piatră brută de carieră. Are altar, naos şi pridvor închis. Altarul este luminat de o fereastră la răsărit iar în partea sudică i s-a adăugat o cameră pentru veştmântărie. Catapeteasma este din lemn de tei nesculptat. Naosul este luminat de două ferestre la sud şi una la nord. Pridvorul, cu intrarea prin sud, pe o uşă de lemn brut cu două canaturi, este luminat de o fereastră la vest.

Pictura este executată în anul 1995 de către pictorii Gheorghe Simionica, din Flămânzi, şi D. Aniculesei, din Botoşani. În pridvor şi naos sunt pictaţi toţi sfinţii, inclusiv cei autohtoni. Clopotniţa urmează să fie construită la sud de biserică, până atunci clopotele fiind puse pe un cadru din lemn.

Citește alte articole despre: